Parlament a občania

NATO vybuduje nové veliteľstvá na Slovensku a v Maďarsku

Rozšírenie vojenskej prítomnosti NATO na jeho východnej hranici podľa očakávania schválili ministri obrany členských krajín aliancie na zasadnutí v Bruseli, oznámil šéf NATO Jens Stoltenberg. Vláda SR na čele s Robertom Ficom vznik základne NATO na území Slovenska odobrila.

Nové veliteľské centrá o sile približne 40 mužov majú slúžiť okrem iného ako plánovacie a koordinačné strediská pre manévre nových aliančných síl veľmi rýchlej reakcie. Podľa aliančných zdrojov majú byť zároveň výrazom podpory východným členom NATO, ktorí sa obávajú veľmocenských ambícií Ruska.

„Zabezpečia, že naše sily sa budú môcť pohybovať rýchlo a efektívne, ak sa budú musieť rozmiestniť (vo východnej Európe),“ povedal na tlačovej konferencii Stoltenberg. Zdôraznil, že vzhľadom k zvýšenej neistote spôsobenej najmä novými aktivitami Ruska je veľmi dôležité posilniť kolektívnu obranu aliancie. Z rovnakého dôvodu vo štvrtok ministri tiež rozhodli zdvojnásobiť na 40 000 počet príslušníkov Síl rýchlej reakcie NATO.

Premiér SR Robert Fico vybudovanie nejakej stálej vojenskej základne NATO vo svojej krajine opakovane odmietol. V jednom prieskume sa vraj proti tomu vyslovili tri štvrtiny Slovákov.

Vybudovaných bolo už šesť podobných malých veliteľstiev NFIU v Estónsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Rumunsku a Bulharsku. Preskupovanie aliančných síl a posilňovanie kolektívnej obrany je podľa Stoltenberga najväčšie od konca studenej vojny.

 

Prehľad hlasovania jednotlivých poslancov k tejto téme

Helena Mezenská