Parlament a občania

7 odpovedí pre Život

Malé „veštenie“ a predpovede poslancov o vývoji v tomto roku. O utečencoch, štrajkoch učiteľov, zdravotníkov, o novej vláde, hrozbách svetového konfliktu a podobne.

K otázkam sa vyjadrujem aj ja. Tak posúďte, čo sa vyplní, čo nie.

 

1. Budú štrajkovať učitelia a zatvoria sa školy?

2. Bude kolaps nemocníc preto, že veľké množstvo zdravotných sestričiek naozaj odíde?

3. Vydrží Schengen v dnešnej podobe?

4. Vyhne sa Slovensko prijatiu väčšieho počtu utečencov?

5. Zostaví Smer-SD opäť vládu sám?

6. Kde najviac hrozí vypuknutie veľkého svetového vojenského konfliktu? Hrozí vôbec taký konflikt?

7. Bude Turecko prijaté do EÚ v dohľadnom čase?

Môj portrét použitý v článku v Živote

Moje odpovede:

1. Na štrajk ostáva do volieb málo času. Mimo prázdnin štrajky význam nemajú. Celoslovenské štrajky pred voľbami nepredpokladám, možno dôjde k miestnym protestom.

2. Zdravotníctvo dlhodobo trpí odlivom kvalifikovaných lekárov a zdravotných sestier. Kolaps nehrozí pre pracovnú odovzdanosť, obetavosť a lokálnu, prípadne rodinnú previazanosť mnohých zdravotníckych pracovníkov.

3. Už dnes je podoba Schengenu iná, ako bola pôvodne dohodnutá. Ak nedokážeme účinne chrániť spoločné hranice, zodpovedné štáty si začnú bezpečnosť svojho územia a hraníc chrániť vlastnými silami a sprísneným zabezpečením. Predpokladám, že v tomto ohľade bude dochádzať k zmenám.

4. Vyhne, pretože nie je schopné postarať sa ani o vlastných občanov. Systém, kde zahraničný nekvalifikovaný nezamestnaný cudzinec dostane ubytovanie a väčšiu finančnú podporu ako vlastný dôchodca alebo pracujúci občan je neudržateľný a principiálne nespravodlivý.

5. Pre Smer-SD by bolo výhodnejšie podeliť sa o moc a tým aj o zodpovednosť s vlastenecky a protikorupčne orientovaným subjektom.

6. Verím, že nikde a že postupne bude silnieť mierové úsilie, ktoré všetky mocenské útočné snahy zastaví.

7. Prijatie Turecka je málo pravdepodobné. Avšak v súčasne nekoordinovaných, chaoticky a neprincipiálne prebiehajúcich procesoch to nemožno ani vylúčiť.

 

Celý článok:

 

Helena Mezenská